Téma
Masívne zníženie našej závislosti na dovozoch energetických surovín z Ruska a vysoké ceny energií urýchľujú našu, doposiaľ pomerne pomalú, premenu energetiky.
-
Je možné zladiť aktuálny vývoj v energetike s našimi cieľmi v oblasti konkurencieschopnosti priemyslu, udržaním sociálnej stability?
-
Dá sa pri týchto turbulentných zmenách realizovať náš ambiciózny plán stať sa uhlíkovo neutrálnou krajinou?
-
Aké na to budeme potrebovať politické rozhodnutia, aké legislatívne a administratívne opatrenia a aké ekonomické podmienky?
-
No v neposlednom rade – v akom časovom horizonte vieme uhlíkovo neutrálne Slovensko dosiahnuť?
Na 27. Konferencii zmluvných strán (COP) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy sa okrem urgencie klimatickej zmeny riešila aj kríza energetická. Hlavnou témou stále zostáva ako ambiciózne ciele vieme pretaviť do politík, konkrétnych činov, míľnikov a reforiem. Európska komisia chce urýchliť nezávislosť Európy od ruských fosílnych palív v dostatočnom predstihu pred rokom 2030 pomocou plánu REPowerEU.
Slovensko tiež potrebuje jasný plán, ako a z akých zdrojov zabezpečí energetické komodity nielen na budúcu vykurovaciu sezónu, ale aj ako sa postupne zbavíme závislosti na fosílnych palivách z Ruska a budeme energeticky efektívni. Podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky, predpokladaný nárast ceny plynu na budúci rok je o 60 % a tepla o 40 %. Riziko nárastu energetickej chudoby je enormné. Teraz je ten správny čas zamerať sa na energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje energie aj v našich plánoch ako je Integrovaný národný energetický a klimatický plán.
Adresa
Jurkovičova tepláreň
Bottova 1, 811 09 Staré Mesto BA
Diskutujúci odborníci
Kristína Mojzesová
analytička, Inštitút environmentálnej politiky (IEP), MŽP SR
Juraj
Melichár
Koordinátor environmentálnych projektov, ekologický ekonóm a komunitný aktivista
Miroslav Beblavý
ekonóm, vedec, spisovateľ a bývalý politik
Norbert
Kurilla
Poradca prezidentky pre životné prostredie, energetiku, zmenu klímy a podnikateľské prostredie
Moderátorka
Eva
Mihočková
Od septembra 2021 pôsobí v SFPA ako šéfredaktorka portálu Zahraničná politika. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.