top of page
logo ski-18.png

09 | Diskusia

Uhlíkovo neutrálne Slovensko
- dokážeme to?

22. 11. 2022  |  17:00 – 18:30

Téma

​Masívne zníženie našej závislosti na dovozoch energetických surovín z Ruska a vysoké ceny energií urýchľujú našu, doposiaľ pomerne pomalú, premenu energetiky.

  • Je možné zladiť aktuálny vývoj v energetike s našimi cieľmi v oblasti konkurencieschopnosti priemyslu, udržaním sociálnej stability?

  • Dá sa pri týchto turbulentných zmenách realizovať náš ambiciózny plán stať sa uhlíkovo neutrálnou krajinou?

  • Aké na to budeme potrebovať politické rozhodnutia, aké legislatívne a administratívne opatrenia a aké ekonomické podmienky?

  • No v neposlednom rade – v akom časovom horizonte vieme uhlíkovo neutrálne Slovensko dosiahnuť?

Na 27. Konferencii zmluvných strán (COP) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy sa okrem urgencie klimatickej zmeny riešila aj kríza energetická. Hlavnou témou stále zostáva ako ambiciózne ciele vieme pretaviť do politík, konkrétnych činov, míľnikov a reforiem. Európska komisia chce urýchliť  nezávislosť Európy od ruských fosílnych palív v dostatočnom predstihu pred rokom 2030 pomocou plánu REPowerEU.

 

Slovensko tiež potrebuje jasný plán, ako a z akých zdrojov zabezpečí energetické komodity nielen na budúcu vykurovaciu sezónu, ale aj ako sa postupne zbavíme závislosti na fosílnych palivách z Ruska a budeme energeticky efektívni. Podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky, predpokladaný nárast ceny plynu na budúci rok je o 60 % a tepla o 40 %. Riziko nárastu energetickej chudoby je enormné. Teraz je ten správny čas zamerať sa na energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje energie aj v našich plánoch ako je Integrovaný národný energetický a klimatický plán.

Partneri diskusie

FES logo-90.png
Zelená Vizia - Socials-79.png

Adresa

Jurkovičova tepláreň

Bottova 1, 811 09 Staré Mesto BA

Diskutujúci odborníci

9tka dis-76.png

Kristína Mojzesová

analytička, Inštitút environmentálnej politiky (IEP), MŽP SR

9tka dis-74.png

Juraj

Melichár

Koordinátor environmentálnych projektov, ekologický ekonóm a komunitný aktivista

bebls-78.png

Miroslav Beblavý

ekonóm, vedec, spisovateľ a bývalý politik

diskutucuji 1pod-15.png

Norbert

Kurilla

Poradca prezidentky pre životné prostredie, energetiku, zmenu klímy a podnikateľské prostredie

Moderátorka

7 diskusia speakers-101.png

Eva 

Mihočková

Od septembra 2021 pôsobí v SFPA ako šéfredaktorka portálu Zahraničná politika. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

bottom of page