top of page

19 | Diskusia

Z Ukrajiny už ruský plyn nepritečie. Zachránia nás tepelné čerpadlá?

20. 6. 2024  |  10:00 – 11:30

Téma

Plyn sa teraz ukazuje stále lacnejší zdroj ako elektrina, ale cenovo nestabilný a s presahom na geopolitické riziká pre krajinu. Na konci roka 2024 vyprší platnosť zmluvy na prepravu ruského plynu cez ukrajinské územie. Slovensko síce má diverzifikované dodávateľské trasy, ale očakáva sa nárast cien aj z dôvodu zvýšenia nákladov na prepravu plynu v EÚ. Rovnako by výšku ceny plynu mal ovplyvniť nový systém obchodovania s emisnými kvótami, ktorý zahrnie aj vykurovanie v domácnostiach so začiatkom v roku 2026. 

 

Pozastavenie programu Zelená domácnostiam a dotácie štátu na tepelné čerpadlá je zrejme dočasné, ale vytvárajú neistotu. Drobné podniky si nevedia dovoliť preplatiť dotačnú čiastku, kým sa program spustí a tak aj domácnosti čakajú na spustenie dotácie. Tepelné čerpadlo využíva elektrinu, ktorá je drahšia ako plyn, a preto nie je motivačné vymeniť svoj kotol na plyn za tepelné čerpadlo. Štát však môže pristúpiť k riešeniam. 

 

Otázky do diskusie: 

  • Podľa viacerých zdrojov to môže výrazne zvýšiť ceny plynu v Európe. Aký vývoj očakávate? 

  • Slovensko síce má diverzifikované dodávateľské trasy, ale očakáva sa nárast cien aj z dôvodu zvýšenia nákladov na prepravu plynu v EÚ. Ako to môže zasiahnuť slovenské domácnosti?

  • Plyn sa tak opäť ukazuje ako síce stále lacnejší zdroj ako elektrina, ale cenovo nestabilný a s presahom na geopolitické riziká pre krajinu. Ako vnímate tento rozmer? 

  • Pozastavenie  programu Zelená domácnostiam a dotácie štátu na tepelné čerpadlá vytvárajú neistotu pre podnikateľské prostredie. Sú vôbec takéto dotácie nutné a prospešné? 

  • Čo spôsobuje aktuálny stop stav pre výrobné závody a predajcov tepelných čerpadiel na Slovensku?

  • Môžeme porovnávať výhodnosť tepelného čerpadla a plynového kotla len z hľadiska aktuálnej ceny plynu a elektriny?

  • Cena elektriny je oveľa vyššia ako cena plynu, preto nie je motivačné vymeniť svoj kotol na plyn za tepelné čerpadlo? Dá sa niečo robiť s tarifou pre tepelné čerpadlá? Podporoval by tento krok aj štát? 

  • Slovensko je unikátne tým, že tu máme výrobné závody pre tepelné čerpadlá.  Ide teda o výrazný vývozný artikel, v ktorom sa zamestnáva viac ako 3 000 ľudí. Vieme naplno využiť potenciál pre pracovné miesta? Je toto odvetvie, ktoré prinesie pre Slovensko ekonomický rozvoj?

Diskutujúci

Kamil Šaško_Hlas (1).png

Kamil Šaško

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR

Vladimir Orovnicky.jpg

Vladimír Orovnický

Prezident Slovenskej asociácie pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá

foto_Kalman.jpg

Peter Kalman

Spoluzakladateľ Greenlogy a.s.

Partneri diskusie

loga podstránka-120.png
FES logo-90.png

Adresa

EINPARK

Einsteinova 33,

Bratislava

Moderátorka

7 diskusia speakers-101.png

Eva 

Mihočková

Od septembra 2021 pôsobí v SFPA ako šéfredaktorka portálu Zahraničná politika. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.

bottom of page