Téma
Dôležitou témou volieb do Európskeho parlamentu bude akcelerácia cieľov pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Vo voľbách sa bude totiž rozhodovať o pokračujúcom zelenom smerovaní Európskej únie.
Tak ako súčasná Európska komisia a parlament sa zapíšu do dejín prijatím Európskej zelenej dohody a zmenou legislatívnych opatrení známou pod názvom Fit for 55, tak aj nový parlament bude stáť pred dosahovaním nových cieľov a to – 90% emisií skleníkových plynov do roku 2040.
Na to, aby sme vedeli dosahovať aj cieľ do roku 2040 bude potrebné zrejme prijať ďalší balík opatrení. Slovensko môže hlasovať za 15 zástupcov, ktorí budú za nás otvárať tému klimatických riešení a zároveň presadzovať náročné rozhodnutia. Zároveň Slovensko nie je lídrom v klimatických politikách a už len príprava strategických energeticko-klimatických plánov je kritizovaná zo strany Európskej komisie za svoje nízke ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov.
-
Navrhujú kandidáti „zvolniť“ alebo chcú pokračovať v ambíciách súčasného parlamentu?
-
S akou víziou prichádzajú do volieb pre konkurencieschopnosť nášho hospodárstva?
-
Ako vidia financovanie pre zelené priority pri plánovaní nového dlhodobého rozpočtu EÚ, ktorý sa bude v nadchádzajúcom období pripravovať na roky 2028 – 2034.
-
Ako vnímajú nastávajúci tlak zo strany priemyslu (Antverpská deklarácia) na riešenia klimatickej zmeny kandidáti na europoslancov?
-
Aké sú ich postoje k diskutovaným opatreniam ohľadom zvýšenie zapojenia OZE a zdvojnásobenie energetickej efektívnosti do roku 2030?
Podujatie organizujeme pod záštitou pani prezidentky Zuzany Čaputovej a v spolupráci so SME konferencie.
Diskutujúci
Michal Kiča
politik, enviromentálny právnik
Karol Galek
Branislav Ondruš
energetik,
geológ a politik
štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Martin Hojsík
podpredsedu Európskeho parlamentu
Adresa
Európske
informačné centrum,
Palisády 29, Bratislava
Moderátorka
Eva
Mihočková
Od septembra 2021 pôsobí v SFPA ako šéfredaktorka portálu Zahraničná politika. Ako novinárka začala pracovať v STV v roku 1998 a odvtedy postupne pôsobila v redakciách televízií TA3, RTVS, portálu Euractiv.sk a týždenníkov Plus7dní a Trend. Spolupracuje aj s Nadáciou Zastavme korupciu.